Wspomnienia z pierwszej i drugiej edycji

Opinie uczestników Solidarity Summer School  

wszyscy.png

Na zdjęciu: uczestnicy drugiej edycji żegnają się po ostatnich zajęciach (fot. arch. Solidarity Summer School)

„Solidarity Summer School była dla mnie, zarówno studenta, jak i prawnika, jednym z najlepszych doświadczeń. W ramach projektu miałam okazję poznać wielu ciekawych ludzi z różnych części świata i odbyć z nimi interaktywne i pouczające dyskusje. Projekt dał mi możliwość omówienia pewnych zagadnień nie tylko z prawnego, ale i filozoficznego punktu widzenia. Dostrzegłem znaczenie ruchu solidarnościowego w historii Polski. To doświadczenie po raz kolejny uwydatniło niezaprzeczalną wagę wzrostu świadomości na temat koncepcji solidarności. Udział w Solidarity Summer School był dla mnie wyróżnieniem”

Nino, Sulkhan-Saba Orbeliani Universiti in Tbilisi, Georgia

lecture_k_brzechczyn.jpg Na zdjęciu: rozpoczęcie pierwszego wykładu. Prowadzi prof. Krzysztof Brzechczyn (fot. arch. Solidarity Summer School)

"Jestem szczęśliwy, że ​​mogłem być częścią programu Solidarity Summer School. Wiele się nauczyłem i zdobyłem bezcenne doświadczenie pod okiem cenionych profesorów. Z niecierpliwością czekam na kolejne wydarzenie latem. Jestem wdzięczny organizatorom i profesorom za ciepłą gościnność i stymulujące warsztaty. To było naprawdę ubogacające doświadczenie".

Chauhan Karan, Rk University, India          

lecture_zamagni.jpg Na zdjęciu: prof. Stefano Zamagni prowadzi swój wykład z Watykanu (fot. arch. Solidarity Summer School)

"Udział w Solidarity Summer School był dla mnie niezwykle ciekawym i niezwykle emocjonującym przeżyciem. Poznanie polskiej Solidarności i udział w wykładach czołowych ekspertów w tej dziedzinie, nie tylko z Polski, ale z całego świata, było niezwykłą szansą dla każdego humanisty i każdej osoby zaangażowanej w globalne wyzwania i problemy. Położyło to doskonałą podstawę do dalszych refleksji i badań. Ponadto dla mnie osobiście szkoła pomogła mi zrozumieć problem oporu wobec trwającej niesprawiedliwości w związku z wydarzeniami wojny na Ukrainie, na którą jako Rosjanka nie mogę niestety pozostać obojętna. Cieszę się również, że oprócz merytorycznych podstaw teoretycznych, szkoła letnia sprzyja rozwojowi przyjaznych więzi międzyludzkich pomiędzy uczestnikami, pozwalając tym samym na wcielanie idei solidarności w praktykę".

Aleksandra Berdnikowa

lecture_zuziak.jpg Na zdjęciu wykład ks. prof. Władysława Zuziaka. Dyskusja ze studentami. (fot. arch. Solidarity Summer School)

Inspirujące Fragmenty prac końcowych:  

Polskie doświadczenie Solidarności może być potencjalnym narzędziem rozwiązywania problemów globalnych, takich jak zmiany klimatyczne, nierówności i łamanie praw człowieka. Solidaryzując się ze społecznościami bezbronnymi, możemy opowiadać się za zrównoważoną polityką ochrony środowiska, równą dystrybucją zasobów i ochroną praw człowieka bez postawy „dobroczynności”. Polskie doświadczenie przypomina nam, że zbiorowe działanie ma moc tworzenia znaczących zmian przeciwko opresyjnym systemom przypominającym mobbing. (Buse) 

workshops_1.jpg

Na zdjęciu: jedna z małych grup warsztatowych. Dyskusję moderuje dr Paulina Bednarz Łuczewska. (fot. arch. Solidarity Summer School)

Połączenie zasad Solidarności i Igwebuike poprowadzi narody Nigerii na ścieżkę postępu społecznego i autentycznego rozwoju ludzkiego (Patrick)

workshops2.jpg

Na zdjęciu: uczestnicy pierwszej edycji w trakcie przypisywania do grup warsztatowych (fot. arch. Solidarity Summer School)

Podsumowując, doświadczenie szkoły letniej było satysfakcjonującą podróżą, która poinformowała mnie o znaczącym globalnym wpływie polskiej Solidarności i dała mi lepsze zrozumienie idei solidarności w ogóle. Wyszedłem z tego z silnym poczuciem celu i determinacją, aby coś zmienić, motywowany przekonaniem, że wysiłki grupowe i współczucie mogą naprawdę zbudować lepszą przyszłość dla wszystkich (Robert) 

lecture_k_brzechczyn_2.jpg

Na zdjęciu: prof. Krzysztof Brzechczyn prezentował fragmenty polskiej kultury podczas swojego wykładu korzystając m.in. z materiałów IPN (fot. arch. Solidarity Summer School)

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano