O projekcie
Solidarity Summer School: Globalisation of Polish experience of „Solidarność”
Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności oraz Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do udziału w Szkole Letniej - Solidarity Summer School: Globalisation of Polish experience of „Solidarność” - międzynarodowym programie studiów, dedykowany przede wszystkim studentom i doktorantom zagranicznych uczelni. Szkoła Letnia będzie odbywać się w dwóch edycjach: 26-30 czerwca oraz 10-14 lipca,w formie on-line.
W trakcie 5 dni zajęciowych uczestnicy Szkoły Letniej będą mogli zaznajomić się z historycznym kontekst pojawienia się solidarności w Polsce i jej konkretyzacji: związku zawodowego NSZZ „Solidarność”, zobaczyć w jaki sposób kształtował się idea solidarności w polskiej myśli filozoficznej i w społeczeństwie, zrozumieć znaczenie solidarności dla tożsamości europejskiej. Wspólnie będą poszukiwali także odpowiedzi na pytania: Czy to polskie doświadczenie solidarności można przenieść do innych krajów? Co dzisiaj oznacza solidarność, w świetle przemian i możliwości naszych czasów? Jak realizować solidarność w globalnej gospodarce?
Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów oraz warsztatów przez zespół uznanych na świecie profesorów i ekspertów. W takcie Szkoły Letniej poruszone zostaną takie tematy jak:
- historia idei solidarności na tle przemian gospodarczych XIX i XX wieku;
- etyka solidarności w Polsce i jej historyczny rozwój w ujęciu Jana Pawła II i Józefa Tischnera;
- solidarność w Europie;
- solidarność jako odpowiedź na problemy wynikające z globalizacji gospodarki i życia społeczno-kulturalnego;
- możliwość pogłębienia i twórczego rozwinięcia idei solidarności;
- zastosowanie polskiego doświadczenia solidarności do problemów globalnych.
Udział w Szkole Letniej jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie statusu studenta/doktoranta przez cały okres jej trwania oraz znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2. Absolwenci Szkoły Letniej otrzymają certyfikaty wraz z potwierdzeniem uzyskania 2 ECTS.
Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. „Wsparcie zdolności instytucjonalnej polskich uczelni poprzez tworzenie i realizację międzynarodowych programów studiów” (Działanie: 3.3 Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego), określony we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN16/18.