Aktualności
SPINAKER rusza na UPJPII
Projekt „Umiędzynarodowienie polskiego doświadczenia Solidarności” zakłada organizację dwóch edycji intensywnego międzynarodowego programu kształcenia: internetowej szkoły letniej dla studentów i doktorantów, mężczyzn i kobiet – cudzoziemców w roku 2023, prowadzonej wyłącznie w języku angielskim, w ciągu 5 kolejnych dni. Polskie doświadczenie Solidarności jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kontrybucji polskiej kultury do dziedzictwa ludzkości. Uczestnicy szkoły letniej i poznają historyczne i filozoficzne tło polskiego doświadczenia Solidarności, zastanowią się także na ile jest ona elementem tożsamości europejskiej i jaki jest potencjał przeniesienia polskiego doświadczenia Solidarności do innych krajów i kultur. Szkole letniej patronować będzie i udzieli eksperckiego wsparcia Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarność – jednostka naukowa na Wydziale Filozoficznym UPJPII. Uczestnicy szkoły letniej zapoznają się również z materiałami przedstawiającymi Polskę jako kraj atrakcyjnych możliwości: studiów, pracy i życia. IMPK będzie intensywnie promowany. Planowane IMPK służyć będzie promocji polskiej kultury oraz zwiększeniu umiędzynarodowienia i rozpoznawalności wnioskodawcy wśród cudzoziemców.
Prowadzony IMPK będzie autentycznym spotkaniem z myślą Filozoficzną i polskim doświadczeniem "Solidarności".Zajęcia będą prowadzone zdalnie w formie wykładów plenarnych oraz warsztatów w małych grupach. Wykłady będą prowadzone w blokach. Wykłady będą prowadzone przez uznanych polskich profesorów (z dorobkiem w zakresie treści zawartych IMPK) - w obszarze: historii idei solidarności na tle przemian gospodarczych XIX i XX wieku, etyki solidarności w Polsce, którą rozwijali szczególnie Jan Paweł II oraz Józef Tischner. Rozpoznawalni w świecie profesorowie z dorobkiem dotyczącym treści poruszanych w ramach IMPK będą z kolei prowadzić zajęcia dotyczące solidarności w Europie, Solidarności jako odpowiedzi na problemy wynikające z globalizacji gospodarki i życia społeczno-kulturalnego w tym możliwości pogłębienia, twórczego rozwinięcia i aplikacji polskiego doświadczenia solidarności do problemów światowych. Wykłady w ramach IMPK będą prowadzone przez doświadczonych dydaktyków, na wysokim poziomie dydaktycznym.
Zachęcamy także na stronę NAWA dedykowanej programowi SPINAKER
Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. „Wsparcie zdolności instytucjonalnej polskich uczelni poprzez tworzenie i realizację międzynarodowych programów studiów” (Działanie: 3.3 Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego), określony we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN16/18.